ВПРОВАДЖУЄМО У ВИРОБНИЦТВО
Візит науково-педагогічних працівників кафедри агрохімії і ґрунтознавства до одного з провідних господарств південно-східного регіону – ТОВ «ДВК», що розташоване в Синельниківському районі Дніпропетровської області став чудовою нагодою для обміну досвідом. Спілкування щодо ефективного управління живленням рослин та ознайомлення з технологією вирощування ріпаку озимого в умовах непростого агросезону 2025 року було плідним для обох сторін.
Попри значні погодні виклики, господарство досягло рекордних показників урожайності озимого ріпаку гібриду Дактарі, яка склала 52,66 ц/га на площі 28 га та 51,94 ц/га на площі 124 га. Важливо зазначити, що такі результати отримано за складних погодних умов – від сівби до збирання врожаю випало лише 270 мм опадів. Окрім дефіциту опадів, навесні спостерігались дві хвилі приморозків: з 15 по 17 квітня температура знижувалась до мінус 5–8 °C, а з 29 квітня по 2 травня – до мінус 4–8 °C.
Попередником ріпаку озимого був чистий пар, сівбу проведено сівалкою Horsch Pronto 12 NT з міжряддям 19,5 см 13 вересня нормою 500 тисяч насінин на гектар. Система удобрення культури передбачала внесення мінеральних добрив у дозі 160 кг азоту, 60 кг Р2О5, 20 кг К2О та 40 кг сірки на гектар, що дозволило оптимізувати живлення рослин.
Під час зустрічі обговорили актуальні питання ефективного використання удобрювальних продуктів в умовах економічних викликів, зростання вартості ресурсів і потреби в оптимізації витрат. Особлива увага приділялась ролі калію у формуванні стійкості рослин до посухи та температурного стресу. Також розглянули питання доз, форм і строків внесення добрив з метою оптимізації живлення культур за обмеженого вологозабезпечення.
Досвід ТОВ «ДВК» є переконливим прикладом того, як сучасний підхід до окремих складових агротехнологій (гібриди, удобрювальні продукти, засоби захисту рослин) і якісна техніка можуть забезпечити стабільно високі врожаї навіть за непростих кліматичних умов. Для науковців цей візит став джерелом цінної інформації і підтвердженням важливості постійного діалогу між теорією та практикою.
Ігор САДОВСЬКИЙ,
викладач кафедри
агрохімії і ґрунтознавства