5 грудня Всесвітній день ґрунтів
Щорічно 5 грудня святкується Всесвітній День ґрунтів (World Soil Day), який покликаний звернути увагу громадськості на необхідність захисту ґрунтів, їх раціональне використання та ефективне управління ґрунтовими ресурсами.
У 2023 році святкування проводиться під гаслом “Ґрунт і вода: джерело життя (Soil and Water: a Source of Life)”.
Колектив кафедри агрохімії і грунтознавства 5 грудня прийняв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Ґрунтовий покрив України в умовах воєнних дій: стан, виклики, заходи з відновлення», організований ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського». До заходу також долучилися студенти освітніх рівнів молодший бакалавр і бакалавр.
З привітанням до Всесвітнього Дня ґрунту і початку роботи конференції виступив керівник ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», Генеральний секретар ГО УТҐА, національний координатор співробітництва України з ГҐП, академік НААН, професор Святослав Балюк.
З початку повномасштабного вторгнення російської федерації ґрунтові ресурси України зазнали значної шкоди. Вони стикаються з різними видами деградації, включаючи механічне руйнування, хімічне забруднення, фізичні пошкодження, такі як переущільнення та руйнація структури, а також фізико-хімічне та біологічне засмічення.
У відповідь на поточні виклики та зрозумілу потребу суспільства в аналізі впливу військових дій на ґрунтовий покрив та земельні ресурси України, науковці з наукових установ та вищих навчальних закладів розпочали важливі дослідження з самого початку конфлікту, спричиненого російською федерацією. Серед ініційованих пріоритетних напрямків досліджень включено вивчення різних форм і процесів деградації ґрунтів, зокрема чорноземів, внаслідок воєнних дій; розробку методик оцінки збитків від деградації ґрунтів; створення інструментів для оцінки стану та прогнозування змін у якості ґрунтів; вдосконалення методів моніторингу ґрунтів, в тому числі з використанням дистанційних технологій та ГІС; та розробку агрохімічних рішень для вирощування сільськогосподарських культур у умовах обмежених ресурсів.
Основні напрями роботи конференції:
-
Вплив збройної агресії і воєнних дій на земельні та ґрунтові ресурси України.
-
Оцінювання стану, шкоди та збитків.
-
Заходи з відновлення здоров’я ґрунтів.
-
Нові виклики. Оцінка наслідків підриву дамби Каховської ГЕС для ґрунтового покриву та шляхи їх подолання
Ґрунти – це основний ресурс виробництва в сільському господарстві. Вони забезпечують життєво необхідні екосистемні функції і є основним засобом виробництва продуктів харчування, кормів, палива, природного волокна і лікарських засобів, що мають важливе значення для забезпечення добробуту людини.
Основна мета Всесвітнього дня ґрунту – об’єднати людей задля захисту природних ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості. Це нелегка і разом із тим благородна справа, адже саме цей ресурс є однією з основ існування кожної країни.
Слід пам’ятати, що ґрунт – це невідновлюваний ресурс, адже протягом тривалого проміжку часу людство сприймало його як даність. Тому безкомпромісним завданням для кожного з нас задля збереження ґрунтів є їхнє екологічно раціональне використання.
Володимир НЕВЛАД,
доцент кафедри агрохімії і грунтознавства